نیمه تاریک اضطراب: 7 اثر مخرب اضطراب بر بدن انسان

نیمه تاریک اضطراب : ۷ اثر مخرب اضطراب بر بدن انسان

 

 اضطراب ، یک واکنش طبیعی بدن به استرس است که در مورد وضعیت فعلی یا یک رویداد در آینده شکل میگیرد ، این واکنش در آمیگدال آغاز می شود ، منطقه ای در مغز که سیگنال های پریشانی را به هیپوتالاموس می فرستد. این سیگنال ها سپس به بقیه بدن ارسال می شوند تا پاسخ “جنگ یا پرواز” یا همان “مقابله یا فرار” را برانگیزند.

از نظر فیزیولوژیکی ، اضطراب یک پاسخ مثبت به استرس کوتاه مدت است ، هنگامی که هورمون آدرنالین ترشح میگردد بدن با افزایش ضربان قلب و جریان خون به مغز و متعاقباً افزایش نیاز به اکسیژن  به طور کلی ما را وادار می کند تا بر روی مسئله متمرکز شویم و با آن به شکلی سازنده کنار بیاییم.

با این حال ، پاسخ های طولانی مدت و تکراری بدن به اضطراب مانند نگرانی بیش از حد و بی دلیل در مورد برخی از موقعیت ها در زندگی روزمره  مانند دلهره هایی درباره دیر رسیدن به محل کار به دلیل ترافیک ، اهداف کاریه ناموفق ، بحث و جدال با دیگران ، گریه کودک ، ترس از معاینه یا نگرانی و ترس از بیمار بودن ، استرس در مصاحبه کاری ، ترس از ملاقات با فرد یا معاشرت های جمعی ، قرار ملاقات از دست رفته و سایر موارد می تواند یک سری از واکنشهای استرسی را ایجاد کند که باعث ایجاد مشکلات جدی در وضعیت جسمی و عاطفی و فیزیکیه بدن شما شود.

 

اضطراب

منبـــع تصـــاویــر : اختلالات عمده اضطراب

اختلالات عمده اضطراب شامل:

    اختلال اضطراب فراگیر Generalised Anxiety Disorder (GAD) ، هنگامی است که هر روز بیشتر مواقع را دچار اضطراب می شوید و قادر به یادآوری آخرین باری نیستید که در یک حالت روحی آرام قرار داشته باشید. این حالت اضطراب ناشی از عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز است که در تنظیم خلقی ، سروتونین و نورآدرنالین فرد دخیل هستند که احتمالا ترکیبی از آسیب های گذشته مانند خشونت ، سوء استفاده یا زورگویی. بیماری و درد مزمن یا عوامل ارثی ، در جریان زندگی انسان است.

    اختلال وسواس اجباری Obsessive-Compulsive Disorder (OCD) ، می تواند باعث شود فرد دارای افکار وسواسی و مزاحم باشد که می تواند ناراحت کننده باشد. یا یک تمایل یا اجبار بیش از حد برای انجام مکرر کارها. این اختلال می تواند در عادت های روزانه فرد منعکس شود ، تمیز کردن یا شستن غیر ضروری دستها ، مرتب کردن وسایل در یک کشو به روشی خاص ، تا کردن یک شکل لباس ها ، حساسیت بی مورد در چیدمان دکور خانه و غیره.

    اختلال استرس پس از سانحه Post-traumatic Stress Disorder (PTSD) ، پس از یک دوره به خصوص استرس زا مانند قرار گرفتن در منطقه جنگ ، زنده ماندن از حمله یا یک حادثه غم انگیز ، یا حادثه ناشی از یک فاجعه طبیعی و غیره ایجاد شده است.

    فوبیا Phobias ، به دلیل ترس بیش از حد و غیرمنطقی انسان از یک موجود ، مکان یا رویدادی مانند زنبورها ، عنکبوتها ، ارتفاعات ، تاریک ، فضای تنگ ، آتش و غیره که احتمالا در گذشته حداقل برای یکبار آنرا تجربه کرده است.

 

    حمله پانیک Panic Attacks ، باعث اضطراب غیر منطقی و افزایش دوره های اضطرابی میگردد که همراه با علائم جسمی مانند تپش قلب ، تعریق ، دست و پای سرد ، عدم توانایی در تنفس یا بیش فعالی و غیره می شود.

 

سبکی سر ، سرگیجه ، سردرد های میگرنی ، ضعف جسمانی و حس قریب الوقوع عذاب از واکنشهای فیزیولوژیکی اضطراب طولانی مدت است. اما اضطراب مزمن می تواند منجر به اثرات ناخوشایندی شود که برای بدن شما مضر است. در اینجا ۷ تاثیر ناخوشایند اظطراب بر روی بدن را برای آشنایی شما با تاثیرات مقابله نکردن با اظطراب مزمن و بی مورد را تشریح میکنیم:

 

اضطراب

منبـــع تصـــاویــر : مشکلات تنفسی

مشکلات تنفسی

هنگامی که فرد مضطرب است ، تنفس او کوتاه ، کم عمق و سریع می شود. این منجر به ایجاد الگوهای تنفس ناسالم می شود ، وقتی که میزان اکسیژن استنشاق شده بیشتر از مقدار دی اکسید کربنی است که فرد بازدم می کند. دی اکسید کربن بیش از حد می تواند خون رسانی به مغز را محدود کرده و منجر به سرگیجه ، سوزن سوزن شدن یا بی حسی در دست ها یا پاها یا از بین رفتن هوشیاری شود.

اضطراب همچنین می تواند علائم بیماری آسم را بدتر کند. بیمارانی که از راه های هوایی ملتهب یا بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) رنج می برند ممکن است به دلیل استرس ، نیاز به بستری شدن مکرر داشته باشند.

    اختلالات دستگاه گوارش

اضطراب و نگرانی مداوم می تواند منجر به هضم مزمن و مشکلات ترشحی مانند درد معده ، نفخ بیش از حد یا گرفتگی شکم ، اسهال ، سندرم روده تحریک پذیر ، استفراغ و غیره شود.

 

اضطراب

منبـــع تصـــاویــر : سیستم ایمنی

عفونتهای مستعد به ویروس

هورمون های استرس مکرر و مقابله فرد با فرمان مبارزه یا پاسخ پرواز در مغز ممکن است اجازه ندهد بدن شما به حالت استراحت طبیعی خود بازگردد و سیستم ایمنی بدن را در معرض بیماری و عفونت های ویروسی قرار دهد. در این حالت ممکن است واکسیناسیون و حتی واکسیناسیون منظم نیز برای شما مفید نباشد.

    بیماری قلبی

تپش قلب و الگوهای سریع تنفس معمولاً در طول دوره اضطراب تجربه می شود. فعالیت سریع و مداوم هورمونهای پاسخ به استرس در میزان اضطراب مداوم و زیاد ممکن است باعث فشار خون بالا و مشکلات کرونر مانند بیماری قلبی یا حملات قلبی شود.

 

اضطراب

منبـــع تصـــاویــر : تنش عضلانی و درد مزمن

تنش عضلانی و درد مزمن

سیگنالهای پریشانی و اظطراب مکرر از آمیگدال به سیستم عصبی مرکزی شما برای آماده سازی بدن جهت پاسخ به استرس می تواند باعث منقبض شدن عضلات شما شود یا خیلی اوقات موجب سفت شدن آن گردد.

تنش عضلانی مداوم می تواند منجر به گرفتگی ، سفت شدن یا درد عضلات یا دردهایی که می تواند تمایل به گسترش در بدن را داشته باشد گردد. این شرایط ممکن است منجر به بروز درد های مزمن مانند درد مفاصل ، آرتروز ، فیبرومیالژیا و غیره شود.

 

از دست دادن حافظه

اگر شما از یک اختلال اضطراب مزمن رنج می برید ،این مسئله ممکن است بر حافظه کوتاه مدت یا بلند مدت شما نیز تأثیر بگذارد. ممکن است در مسائل روزمره خود مرتکب اشتباه شوید ، اشتباهات مکرر را فراموش کرده و مجددا تکرار کنید به عنوان مثال قرارهای مهم را فراموش میکنید و نمی توانید از عهده برنامه های مهم زندگیتان برآیید.

هنگامی که این اتفاق به طور مداوم رخ می دهد ، گرفتن تصمیم های مهم در محل کار یا خانه دشوار خواهد بود . عملکرد فردی در محیط مدرسه یا محل کار ممکن است به شدت به خطر بیفتد. این باعث می شود اضطراب بیشتری داشته باشید و دچار افسردگی شوید.

 

اضطراب

منبـــع تصـــاویــر : افزایش وزن

افزایش وزن به دلیل اضطراب

هنگامی که به طور دائم دچار اضطراب می شوید ، مغز ، بدن شما را با هورمونهای آدرنالین و کورتیزول سیراب می کند. احتمالاً این مسئله شما را تحت تأثیر قرار می دهد تا از غذاهای آماده و یا شیرینی ها مانند شکلات ، شیرینی خامه ای یا کیک و نوشیدنی های گازدار حاوی شکر زیاد مثل نوشابه ها استفاده کنید.

با این حال ، بالا رفتن و اُفت قند آنها در خون شما منجر به یک ولع زیاد برای مصرف بیش از حد غذاهای شور و شیرین می شود. این چرخه بی پایان از سطح اضطراب مداوم می تواند منجر به افزایش وزن و چاقی شود.

اضطراب و افسردگی دو حالت مختلف از انرژی (بالا و پایین) هستند که با یک دوره متداول ترس ، احساس درماندگی ، یا از دست دادن کنترل در فعالیتهای روزمره و ناامیدی ، میگرن ، سبکی سر ، سرگیجه و گزگز بدن همراه هستند.

ترس مداوم و استرس بی مورد یا ناخودآگاه می تواند فرد را مجبور به حضور در چرخه مداوم اضطراب کند. اختلالات اضطرابی درمان نشده به راحتی می تواند منجر به افسردگی شود.

با این وجود اضطراب را می توان با استفاده از درمانهای پزشکی ، عشق و حمایت خانواده ، مراقبه و ورزش روزانه ، رقصیدن و گوش دادن به موسیقی آرام بخش ، آموزش مهارتهای جدید ، سفر و گردشگری  و بسیاری از تکنیک های دیگر بر طرف کرد. در صورت احساس نگرانی و اظطراب  با پزشک خود در اسرع وقت صحبت کنید و سعی کنید خود را از استرس و اظطراب دور نگه دارید.

 

 

تبلیغات در اینترنت با نشبیل

بازنشر مطالب باذکر منبع بلامانع است

نیمه تاریک اضطراب: ۷ اثر مخرب اضطراب بر بدن انسان

نویسنده : حسین باباخانی

اگر تمایل دارید اطلاعاتتان را در این ضمینه افزایش دهید مطالب مربوط را در وبلاگ نشبیل دنبال کنید

همین حالا با ثبت نام در نشبیل کسب و کار خود را به دیگران معرفی کنید!

نظرات

mood_bad
  • هنوز نظری ندارید.
  • chat
    یک نظر اضافه کنید