ترک سیگار به روش بوقلمون سرد

ترک سیگار به روش بوقلمون سرد

ترک سیگار به روش بوقلمون سرد چیست ؟ بوقلمون سرد برگردان تحت‌اللفظی Cold Turkey به معنی “ترک عادت ناگهانی” می باشد که در طول زمان به عواقب ناخوش آیندی منجر می شود و در مقابل این روش، شیوه ی تدریجی کاهش مصرف در طول زمان یا جایگزین های داروی شیمیایی می باشد.

خطرات ناشی از ترک ناگهانی

کاهش ناگهانی مصرف مواد مخدر از جمله سیگار، الکل، بنزودیازپین ها و باربیتورات ها میتواند بسیار خطرناک باشد و منجر به تشنج های کشنده بشود. برای اعتیادهای طولانی مدت، شیوه ی بوقلمون سرد می تواند باعت هذیان های خمری بشود که با توجه به همین موارد، این شیوه ی ترک برای این گروه از اعتیادهای طولانی مدت پیشنهاد نمی شود.

در ترک مواد افیونی شیوه ی بوقلمون سرد شیوه ای به شدت ناخوشآیند اما نسبت به سایر شیوه های مشابه کمتر خطرناک گزارش شده است. احتمال مواجهه با مواردی که زندگی فرد را به خطر بیاندازند در این شیوه بسیار کمتر اند مگر اینکه فرد از پیش مبتلا به برخی شرایط پزشکی بوده باشد.

شیوه های نوین ترک سیگار

شیوه های نوین ترک سیگار توسط جی. وین مک فارلند و المان جی. فولکنبورگ(پزشک و کشیشی که شیوه ی برنامه ریزی پنج روزه را در سال ۱۹۵۹ نگاشت) جوئل اسپیتزر و جان آر. چولیتو (مدرسین شیوه ی ترک سیگار) و آلن کار (بنیانگذار شرکت ایزیوی در اوایل دهه ۱۹۸۰) موافقان و حامیان شیوه ی ترک بوقلمون سرد هستند.

تاریخچه ترک سیگار به روش بوقلمون سرد

در تاریخچه ی اینکه اولین بار چگونه و چه کسی این شیوه را «بوقلمون سرد» نامید هنوز بحث و ابهام فراوانی وجود دارد. در بانک های مقالات و پژوهش های علمی اشاره شده که مجله ی طنز جودی بعنوان اولین و بنیانگذار انقلاب «بوقلمون سرد» بوده است. «جودی» به دلیل کمیک استریپ های ادامه دار «آلی اسلوپر» حجم وسیعی از خوانندگان را در گستره ی وسیعی از انگلیس در اختیار داشت و بعنوان خبرنگار جنگی ماجراهای گوناگونی را پشت سر میگذاشت. در کنار سایر ویژگیهای عامه پسند «جودی» مشخصا در نسخه سوم ژانویه ۱۸۷۷ خاطرات روزانه جان هوم مالک و زمیندار منتشر شد. متن خاص یادداشت روزانه آن روز از مجله جودی به خاطرات کریسمس جناب هوم میپرداخت. که در آن هوم با رفتاری فروتنانه به مغازه داران و آشنایان خود توضیح میداد که چقدر رابطه ی طنزی بین واژه های مرتبط با کریسمس وجود دارد.

بصورت ویژه خاطره ی مرتبط با دختر عمو کلارا که برای دید و بازدید عید به خانه آنها دعوت بوده. هوم، که آدم بسیار خسیسی بوده متعجب از اینکه کلارا به محض رسیدن عمو هوم به او تکه های بوقلمون سرد تعارف میکند اظهار میکند که این برخورد سرد را نپسندیده بوده و جالب اینکه در تمام چندروز اقامت عمو هوم در خانه کلارا این تکه های سرد بوقلمون راه خودرا به بشقاب عمو هوم باز میکرده اند. در نهایت عمو بعد از بازگشت به خانه، بسیار منزجر از طرز برخورد دخترعمو کلارا، وکیل خود را صدا میکند و بصورت کامل دخترعمو کلارا را از لیست افراد موجود در وصیتنامه خود حذف میکند.

محققین فرض میکنند که واژه ی «بوقلمون سرد» بعد از انتشار این نسخه از مجله بصورت گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت و از لندن به جامعه بزرگتر اروپا و درنهایت به آمریکا راه یافت. این برخورد «بوقلمون سرد گونه» ی کلارا با عمو هوم و بازخورد عمو «حذف کلارا از لیست وصیتنامه» در فرهنگ و ادبیات «بوقلمون سرد» معنای نهفته و فرهنگی خود را پیدا کردند.

اولین ظهور چاپی بعدی «بوقلمون سرد» با معنای ضمنی حس محرومیت به ۱۹۱۰ باز میگردد که در رومانس نورتلند شعر دنباله دار روبرت دبلیو. سرویس اشاره میکند که در یک میز قمار مبلغ زیادی باخته و با او به شیوه ی «بوقلمون سرد» برخورد کرده اند.

یک نظریه دیگر درمورد ریشه ی این واژه به عبارت آمریکایی «ترکی حرف زدن» برمیگردد که به معنی بی پرده حرف زدن و بدون آمادگی سخن گفتن است. ضرب المثل «ترکی سرد حرف زدن» هم بعنوان اسلنگ در ۱۹۲۰ به معنی اظهار گناه کردن گزارش شده است.

واژه ی «بوقلمون سرد» همچنین به حالتی اطلاق میشود که در هنگام ترک مواد افیونی پوست افراد سیخ سیخ میشود که مثل پوست پرکنده ی بوقلمون به نظر میرسد. به هرحال این واژه پیش از اینکه برای ترک مورد استفاده قرار گیرد موارد استفاده دیگری نیز داشته است. عبارت مشابه «لگد به عادت(معنای تحت الفظی ترک عادت)» به اسپاسم های عضلانی ای اشاره دارد که مثل سیخ شدن موها از نشانه ها و عوارض ترک اعتیاد به شمار می رود.

 

تبلیغات در اینترنت با نشبیل

بازنشر مطالب باذکر منبع بلامانع است

ترک سیگار به روش بوقلمون سرد

منبع : دانشنامه آزاد ویکی پدیا

نظرات

mood_bad
  • هنوز نظری ندارید.
  • chat
    یک نظر اضافه کنید