خبر قتل رومینا، فاجعه یا فرا فاجعه

خبر قتل رومینا، فاجعه یا فرا فاجعه

در چند روز گذشته ایران بجز کرونا، درگیری اجتماعی دیگری داشت. این درگیری اجتماعی کار را به جایی رساند که رهبر انقلاب به آن واکنش نشان داد. این خبر که به نوعی تمام ایران را وارد شوک عجیبی کرد، خبر قتل دختری ۱۳ ساله بود که توسط پدرش در خواب به قتل رسید. همه ما به نوعی با جنبه کلی آن آشنا هستیم و تا حدودی عمق فاجعه را درک می کنیم. اما بیایید از زاویه ای دیگر به این خبر قتل نگاه کنیم.

قبل از این که بخواهیم به ابعاد دیگری از این خبر قتل بپردازیم گفتن این نکته لازم است که ما هم مانند همه مردم ایران این اتفاق را محکوم می کنیم و فارغ از هر مسئله ای دیگر، مرگ انسان فاجعه ای بزرگ است. حال اگر رابطه بین قاتل و مقتول، چیزی مانند پدر و دختری باشد، عمق فاجعه چند برابر می شود. از این رو هیچ تحلیلی نمی تواند این اتفاق توجیه کند. حرف های گفته شده در ادامه این مقاله صرفا از جنبه آسیب شناسی اجتماعی و علت یابی در خبر قتل می باشد. با ما همراه بمانید، قرار است چیزهایی را در این بین کشف کنیم که شاید به مزاق فضای مجازی چندان خوش نیاید.

خبر قتل

چرا خبر قتل رومینا؟

چرا خبر قتل رومینا؟

اصولا هر بار که خبری خاص در فضای مجازی یا به شکل کلی در فضای خبری به شکل یکباره و بدون مقدمه تمام جامعه را درگیر می کند، اتفاقی عظیم دیگری در پشت پرده آن رخ می دهد. در دنیای خبری امروزی یک قانون نانوشته وجود دارد و آن این که هر نوع خبری می تواند یک بازی اقتصادی و سیاسی در پی خود داشته باشد.

بگذارید اینگونه مطلب را بیان کنیم. فضای مجازی به ما ثابت کرد که اهمیت مخاطب بیش از آن چیزی است که فکرش را می کنیم. هرجایی که مخاطب حضور داشته باشد، مسئله تبلیغات وجود دارد. تبلیغات بیشتر یعنی فروش بیشتر و این در نهایت ما را به سمت سود بیشتر سوق می دهد. این اتفاقی بود که در دنیای اینترنت و سایت ها شروع شد.

فضای مجازی این فرصت را به همه مردم داد تا بتوانند از این فضا به نفع خودشان استفاده کنند. اما این تنها ظاهر داستان بود. به نوعی فضای مجازی فرصتی برای برندها و شرکت های بزرگ ایجاد کرد تا مردم را به عنوان سربازان خود انتخاب کنند و آنها وظیفه این تبلیغات را برعهده بگیرند. این روند به قدری پیش رفت که امروزه کاربران به شکل ناخودآگاه در حال تبلیغ یک برند یا یک شرکت می باشند. پایه ترین این تبلیغات ناخواسته، چیزهایی مانند چالش ها و … هستند. حال در این دنیا آیا می توانیم باور کنیم که خبر قتل رومینا تنها به دلیل فاجعه بار بودن و حس انسان دوستی با این سرعت و قدرت پخش شده است؟ مسلما نه. علتش کاملا روشن است. اول این که این قتل اولین خبر قتل ناموسی و پدر دختری و خانوادگی نبوده، ثانیا اتفاقات کمی در دنیا نیست که به همین اندازه فاجعه بار و حزن انگیر باشد، بنابراین چرا این نوع اخبار این بازخوردی ندارند؟ تمام این ها ما را به این سمت سوق می دهد که مطمئن شویم خبر قتل رومینا، فارغ از هر مسئله ای هدف یا اهداف خاصی را دنبال می کند.

خبر قتل

جزئیات، مهم و تاثیر گذار

جزئیات، مهم و تاثیر گذار

اولین نکته ای که در این قتل دل ما را به درد می آورد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. جنسیت مقتول است. ایران همواره به خاطر عقاید دینی خاص خود، دیدی دیگر به مسئله زن، نسبت به سایر کشورها دارد. این دید متفاوت همیشه مورد انتقاد جوامع بین المللی بوده است. در سال های گذشته مسئله ورود بانوان به ورزشگاه ها، اجبار در حجاب ورزشکاران و … باعث شده است که این جو نارضایتی رنگ و بوی ملی تری به خود بگیرد. جنسیت زن در این خبر قتل به نوعی در این راستا قدم بر می دارد و به نوعی می خواهد مسئله زن را به قسمت های بالای جامعه مانند بیت رهبری بکشاند که ظاهرا در این هدف موفق بوده است.

مسئله دیگر در این خبر قتل سن مقتول می باشد. ۱۳ ساله بودن رومینا، فاجعه قتل را بیش از هر قتل دیگری، غم انگیز تر می کند. ۱۳ ساله بودن رومینا می تواند احساسات مردم را بیشتر قلقلک دهد و باعث شود برخی از منتقدان را نیز به ورطه سکوت بکشد.

حال ۱۳ ساله بودن و جنسیت زن را کنار هم میگذاریم و وقتی به علت قتل در خبر قتل رومینا نگاه می کنیم به این فکر می کنیم که آیا باید این دختر با دوست پسر خود ازدواج می کرد؟

فضای مجازی و انتشار خبر قتل رومینا دقیقا این سوال را هدف اصلی خود قرار داده است. زیرا مخاطب در پاسخ این سوال به یک دو راهی بله و خیر می رسد. به سبب احساساتی بودن انسان و بمباران عجیب خبری احتمالا سریعا بسیاری پاسخ ها به سمت مثبت برود. اما اگر شما به این سوال پاسخ مثبت بدهید، یعنی کودک همسری را تایید کرده اید؟ شما چه فکر می کنید؟

تبلیغات در اینترنت با نشبیل

بازنشر مطالب باذکر منبع بلامانع است

خبر قتل رومینا، فاجعه یا فرا فاجعه

نویسنده : سپیده عاشق حیدری 

همین حالا با ثبت نام در نشبیل کسب و کار خود را به دیگران معرفی کنید!

نظرات

mood_bad
  • هنوز نظری ندارید.
  • chat
    یک نظر اضافه کنید