معرفی معروف ترین کتاب های حوزه ی فلسفه و جامعه شناختی برای درک جهان هستی

معرفی معروف ترین کتاب های حوزه ی فلسفه و جامعه شناختی برای درک جهان هستی


بر عکس تصور بسیاری از افراد که اینگونه تصور میکنند که خواندن کتاب هایی با موضوعات مرتبط به فلسفه و جامعه شناسی، کار سختی میباشد، خواندن اینگونه کتابها بسیار آسان تر کتابهای دیگر می باشد، چرا که موضوعات آنها کاملا قابل لمس است و مرتبط به زندگی روزمره ی انسان است.

در حالت کلی کتاب های فلسفی در رابطه با چرایی زندگی میباشند و کتاب های جامعه شناسی به بررسی و تجزیه و تحلیل رفتارهای انسان در طول زندگی می پردازند. با مطالعه ی کتاب های فلسفی و جامعه شناختی میتوان دیدی جامع و دقیق نسبت به زندگی فردی و جمعی انسان ها بدست اورد. در ادامه ی مطلب به معرفی چند مورد از بهترین و معروفترین کتاب های فلسفی و جامعه شناختی می پردازیم.

 

فلسفه

 معرفی معروف ترین کتاب های فلسفی و جامعه شناختی برای درک جهان هستی

کتاب جامعه شناسی نخبه کشی؛ زندگی نامه ۳ شخصیت طلایی تاریخی


این کتاب توسط علی رضاقلی نوشته است و دارای مطالب تاریخی بسیار زیادی میباشد که مربوط به جامعه ی تاریخی و فلسفه ی کشور ایران و شرح حال نخبگان آن دوره می باشد. افرادی که به دنبال مرجعی مناسب برای تحقیق در مورد جامعه ی نخبگان کشورمان می باشد، میتوانند از این کتاب استفاده کنند.

نویسنده ی کتاب سعی کرده است تا شخصیت تاریخی امیر کبیر، دکتر مصدق، قائم مقام فراهانی و.. را به عنوان سه نخبه از جامعه ی ایران معرفی کند و در رابطه با سرنوشت و چگونگی زندگی آنان ، بررسی های لازم را انجام میدهد تا اطلاعات جامعی را به خواندگان ارائه دهد.


کتاب دنیای سوفی؛ اصول هستی شناسی به زبانی ساده


نویسنده ی نروژی به نام یوستین گردر خالق کتاب دنیای سوفی سعی کرده است تا در کتاب خود، اساسی ترین مفاهیم فلسفی را با زبانی ساده و قابل فهم به مخاطبان خود در میان بگذارد. گردر از فارغ التحصیلان رشته ی فلسفه و الهیات دانشگاه اسلو میباشد و در کتاب دنیای سوفی، زندگی نوجوانی ۱۴ ساله را که با فلسفه و الهیات آشنایی پیدا کرده است را به تصویر میکشد.

بیشتر مخاطبان این کتاب کسانی میباشند که قصد دارند مفاهیم فلسفی و الهی را با زبانی ساده یاد بگیرند و به سادگی پاسخ سوالات خود را که مربوط به مطالب ما بعد الطبیعه است را پیدا کنند.

 
 

فلسفه

 کتاب دنیای سوفی؛ اصول هستی شناسی به زبانی ساده

کتاب چنین گفت زرتشت؛ فلسفه ی الهیات


حتما نام نویسنده ی معروف و فیلسوف آلمانی ، فردریش نیچه را تا به حال شنیده اید. کتاب چنین گفت زرتشت یکی از جنجالی ترین و پرطرفدارترین کتاب های مربوط به فلسفه و علوم اجتماعی محسوب می شود که شخصیت اصلی اش فردی به نام زرتشت میباشد.

جالب است بدانید که این کتاب در جامعه ی ایران به شدت مورد توجه منتقدان و متخصصان رشته ی ادبیات قرار گرفت، چرا که در آن به پیامبری ایرانی اشاره شده است. این کتاب جزو آثار ادبی نمادینی محسوب میشود که بسیاری از هنرمندان و عرفان شناسان را تحت تاثیر قرار داد.


کتاب زنانی که با گرگ ها می دوند؛ اثری اسطوره ای


در سال ۱۹۹۲ کتابی مربوط به حوزه ی فلسفه و هستی شناسی به نام زنانی که با گرگ ها میدوند، توسط کلاریسا پینکولا استس نوشته شد که در آن از دیدگاه اسطوره شناسی و جامعه شناسی به جنسیت زن نگاه میشود.

در این کتاب نویسنده در تلاش است تا به استناد به آثار تاریخی و دیدگاه های روان شناختی یا همان یونگی، نیروی قدرتمند زنام مبنی بر شور و هیجان، دانش، شجاعت و خلاقیت و….را نشان دهد.

 
 

فلسفه

 کتاب زنانی که با گرگ ها می دوند؛ اثری اسطوره ای

کتاب اگزیستانسیالیسم نوعی اومانیسم است


یکی از مهم ترین فیلسوفان اگزیستانسیالیست، ژان پل سارتر است که در اصول اساسی رشته ی فلسفه به اصالت بشر اعتقاد داشت و  در تمام آثارش به طور مستقیم و غیر مستقیم به این موضوع اشاره میکند. به تمام علاقه مندان مباحث فلسفی توصیه میشود تا این اثر فیلسوف بزرگ، ژان پل آرتر را مطالعه کنند، حتی اگر به اگزیستانسیالیسم معتقد نمیباشند.


در این کتاب به طور خلاصه به مباحث زیر اشاره شده است:


توضیح کامل انکه چگونه وجود انسان مقدم بر ماهیت اوست.

به تفاوت میان انسان‌ها و مفاهیم اخلاق و مسؤولیت در نظریه‌ی اگزیستانسیالیسم اشاره میکند.

بیان مفاهیم فلسفی در قالب متن روان و قابل فهم برای تمام علاقه مندان.


کتاب نقل عقل محض یا سنجش خرد ناب


این کتاب در کشور ما با نام سنجش خرد ناب نیز شناخته میشود. نویسنده ی این کتاب، امانوئل کانت  میباشد و در تمامی مباحث کتاب به مفاهیم فلسفه جدید، همچون: معرفت‌شناسی، اخلاق، فلسفه‌ی سیاسی و زیبایی‌شناسی و…. اشاره میشود.


موضوعات این کتاب به موارد زیر تقسیم میشود:


تقسیم بندی انواع شناخت

اشاره به محدودیت های عقلی

موضوعات متافیزیک و ماورالطبیعه

رد نظریه دکارت مبنی بر عقل گرایی برای درک کامل جهان

استفاده از احساسات و ابزاری همچون کشف و شهود برای شناخت جهان

 
 

فلسفه

 کتاب اساطیر یونان؛ داستان های افسانه ای برای تمام سنین

کتاب اساطیر یونان؛ داستان های افسانه ای برای تمام سنین


یکی از معروفترین کتاب های فلسفی که در آن داستان هایی در رابطه با الهه های یونان باستان آمده است، کتاب اساطیر یونان میباشد. در این کتاب، نویسنده ( راجر لنسلین) اهمیت شناخت فلسفه الهه های یونانی را برای درک و دریافت مربوط به مسائل فلسفی را لازم میداند. خالق این کتاب تمام مطالب را با زبانی ساده و قابل فهم، به صورت داستانی برای خوانندگان به تصویر میکشد.

 
 

تبلیغات در اینترنت با نشبیل

بازنشر مطالب باذکر منبع بلامانع است

معرفی معروف ترین کتاب های حوزه ی فلسفه و جامعه شناختی برای درک جهان هستی

نویسنده : سپیده عاشق حیدری 

همین حالا با ثبت نام در نشبیل کسب و کار خود را به دیگران معرفی کنید!

نظرات

mood_bad
  • هنوز نظری ندارید.
  • chat
    یک نظر اضافه کنید