چگونه گوشی تلفن همراه خود را در دوره بحران شیوع کرونا نظافت و ضدعفونی کنیم

چگونه گوشی تلفن همراه خود را در دوره بحران شیوع کرونا نظافت و ضدعفونی کنید

گوشی تلفن همراه شما میتواند مکان مناسبی برای رشد و زندگی انواع آلودگی ها ، باکتری و همچنین ویروس ها باشد و با توجه به بحران کنونی شیوع ویروس کووید۱۹ و بیماری کرونا ، یکی از مهم ترین راه های انتقال و گسترش این ویروس همین تلفن همراه است.

گوشی تلفن همراه

منبـــع تصــاویـر
  1. در طول بحران همه گیری ویروس کرونا ، نظافت و ضدعفونی کردن سطوح قابل لمس بسیار مهم است.

  2. یک نوع ویژه از سطوح قابل لمس که ما بصورت مداوم با آن سروکار داریم ، گوشی تلفن همراه است.

  3. صفحه های لمسی گوشی تلفن همراه به وسیله دستمال های ضدعفونی قابل نظافت هستند اما جهت اطمینان از آسیب نرساندن به گوشی تلفن همراه خود ، قبل از انجام این عمل حتما به بانک اطلاعات راهنمای سازنده تلفن همراه خود که بصورت دفترچه که در جعبه گوشی موجود است و یا بصورت آنلاین در دسترس شماست مراجعه کنید.

  4. تکرار عمل نظافت و ضدعفونی کردن تلفن همراه ، بسته به عادات بهداشتی شما و میزان احتمال قرار گرفتن شخص در معرض آلودگی ویروسی متفاوت خواهد بود.

 

کلیه اطلاعات و آمار موجود در این مقاله بر اساس آمار و اطلاعات موجود و منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی تا تاریخ انتشار این مطلب میباشد . برخی از این اطلاعات ممکن است قدیمی باشد. همچنین میتوانید برای اطلاع از جدیدترین مطالب و داده های بهداشتی معتبر به صفحات اینترنتی سازمان های مرجع بهداشتی و درمان داخلی نیز مراجعه نمایید.

 

گوشی تلفن همراه

منبـــع تصــاویـر
 

اخیرا و با شیوع و گسترش ویروس کووید۱۹ ،  توجه زیادی به اقدامات پیشگیرانه شده است. از مهم ترین موارد شناخته و توصیه شده برای پیشگیری از ویروس کووید۱۹ میتوان شستشوی صحیح دست ها ، ماندن در خانه در هنگام بیماری و نظافت و ضدعفونی کردن سطوح قابل لمس را نام برد.

با این حال ، در مورد سوم ، نوعی از سطح قابل لمس وجود دارد که ممکن است از آن غافل شویم: صفحات قابل لمس گوشی تلفن همراه که یکی از موارد پر خطر و پر ریسک جهت انتقال ویروس کووید۱۹ میباشد.

دکتر دیوید وستنبرگ ، استادیار علوم بیولوژیکی در دانشگاه علوم میسوری می گوید: “صفحه نمایش لمسی روی تلفن همراه ما یک منبع فوق العاده مهم از میکروب ها و ویروس ها است که غالباً از جانب اشخاص نادیده گرفته میشود و می تواند آلودگی ویروسی را به راحتی وارد فضای شخصی و سلامتی ما کند.”

در حقیقت ، محققان با مطالعات فراوان و بصورت دقیق دریافتند که گوشی تلفن همراه ما می توانند حامل اشکال متفاوتی از حیات میکروسکوپی باشند ، از جمله باکتریها ، ویروسها و قارچها.

با این حال بسیاری از این موارد کاملا بی خطر هستند ، به گفته وستنبرگ ، ارگانیسم های ایجاد کننده بیماری مانند ویروس سارس۲ و کووید۱۹ نیز وجود دارند که می توانند بر روی سطوح تلفن همراه به اندازه کافی و بصورت طولانی مدت بمانند تا به شما یا شخص دیگری منتقل شوند.

 

گوشی تلفن همراه

منبـــع تصــاویـر

آیا شما نیاز به نظافت و ضدعفونی کردن گوشی تلفن همراه خود دارید؟

 

اگر قبلاً فقط دستان خود را می شستید ، اکنون باید بدانید که نظافت و ضدعفونی کردن تلفن همراه چقدر مهم است؟

به نقل از وستنبرگ : اگر افراد قبل از لمس گوشی تلفن همراه خود دست خود را بشویند ، این امر معمولاً کافی است تا مانع از انتقال ویروس از طریق تماس دست به گوشی تلفن همراه شود.

وی گفت: “با این حال ، هرچه بیشتر گوشی تلفن همراه خود را لمس می کنیم ، شستن دست ها قبل از هر بار استفاده و تماس مجدد با گوشی تلفن همراه غیر عملی و دشوارتر خواهد بود.”

در حقیقت ، طبق بررسی های انجام شده در سال ۲۰۱۹ توسط شرکت تحقیقاتی dscout ، یک فرد عادی به طور متوسط روزانه چیزی در حدود ۲،۶۱۷ بار تلفن همراه خود را لمس می کند.

با توجه به این مسئله ، وستنبرگ معتقد است که نظافت و ضدعفونی کردن گوشی تلفن همراه ما “باید بخشی از روال عادی و جزء عادات روزانه ما در دوره بحران شیوع و همه گیری بیماری کرونا باشد.”

 

گوشی تلفن همراه

منبـــع تصــاویـر

چگونه گوشی تلفن همراه خود را نظافت و ضدعفونی کنید !

 

قبل از انجام هریک از روش هایی که به منظور نظافت و ضدعفونی تلفن همراه یا دستگاه های الکترونیکی خود می آموزید ، حتما با پشتیبان فنی شرکت سازنده گوشی تلفن همراه یا دستگاه های الکترونیکی خود مشورت کنید یا دفترچه راهنمای استفاده از دستگاه را به خوبی مطالعه کنید تا از آسیب دیدن گوشی تلفن همراه یا دستگاه الکترونیکی شما جلوگیری شود.

بسیاری از سازندگان گوشی تلفن همراه از جمله اپل ، توصیه های ویژه ای برای نظافت و ضدعفونی دستگاه ها و تلفن همراه تولیدی خود در دوره بحران همه گیری بیماری کرونا ارائه کرده اند.

 

گوشی تلفن همراه

منبـــع تصــاویـر
 

در حالی که دستورالعمل های مربوط به نظافت و ضدعفونی ، بسته به نوع دستگاه و تلفن همراه شما ممکن است متفاوت باشد ، کمپانی اپل برای محصولات خود موارد زیر را توصیه می کند:

 

فقط از پارچه نرم و بدون پرز استفاده کنید.

از نظافت و ضدعفونی کردن بیش از حد تلفن همراه و دستگاه خودداری کنید.

همه اتصالات مربوط به تغزیه جریان برق گوشی تلفن همراه از جمله کابل شارژر را از منبع برق جدا کنید.

از غرق کردن تلفن همراه و دستگاه خود در مایعات نظافت و ضدعفونی جدا خودداری نمایید.

اجازه ندهید رطوبت بیش از حد به روزنه ها و درگاه های گوشی تلفن همراه نفوظ داشته باشد.

از اسپری های آئروسل ، سفید کننده ها و مواد شیمیایی خوردنده سطوح به هیچ عنوان استفاده نکنید.

الکل و مواد ضدعفونی کننده را بصورت مستقیم بر روی تلفن همراه اسپری نکنید.

 

گوشی تلفن همراه

منبـــع تصــاویـر
 

پیشنهاد اپل برای نظافت و ضدعفونی کردن سطوح تلفن همراه و دستگاه های الکترونیکی تولیدی خود ، استفاده از دستمال مرطوب شده با الکل ۷۰ می باشد .

با این حال ، اپل می گوید برای جلوگیری از آسیب دیدگی احتمالی ، از استفاده مایع الکل بروی قسمت های چرم یا پارچه ای که شامل کاور محافظ تلفن همراه میباشد خودداری کنید.

به گفته دکتر دونالد دبلیو شافنر ، متخصص توسعه مواد غذایی و استاد برجسته دانشگاه راتجرز ، ” الکل ۷۰ درصد و مواد بهداشتی پیشنهاد شده توسط مراجع بهداشتی نسبتاً ملایم و کم خطر هستند” هستند.

طبق گفته دکتر شافنر ، نباید از سفید کننده کلر برای نظافت و ضدعفونی کردن گوشی تلفن همراه استفاده کرد زیرا این ماده بشدت به تلفن همراه و دستگاه های الکترونیکی آسیب وارد میکنند.

همچنین توجه داشته باشید که نظافت و ضد عفونی کردن تلفن همراه در حالت خاموش ، احتمال خطرات ناشی از ورود مواد ضدعفونی و الکل به داخل دستگاه را به میزان فوق العاده بالایی کاهش میدهد

 

گوشی تلفن همراه

منبـــع تصــاویـر

چند بار باید گوشی تلفن همراه خود را نظافت و ضدعفونی کنید؟

 

به گفته دکتر شافنر ، بالاترین ضریب احتمال به آلودگی ویروسی تلفن همراه برای اشخاصی است که در مکان های پر جمعیت از گوشی تلفن همراه خود استفاده میکنند و همچنین احتمالا در معرض سرفه و یا عطسه فرد بیمار قرار می گیرند.

وی همچنین توضیح داد که قطرات میکروسکوپی حاوی ویروس می توانند از طریق گوشی تلفن همراه جذب و به راحتی به فرد منتقل شوند.

بنابراین اگر در نزدیکی و مجاورت با کسی هستید که سرفه یا عطسه می کند ، نظافت و ضدعفونی کردن تلفن همراه ایده فوق العاده خوبی خواهد بود.

علاوه بر این ، به گفته دکتر وستنبرگ ، ایده خوبی خواهد بود اگر گوشی تلفن همراه خود را به طور مرتب نظافت و ضدعفونی کنید ، حتی اگر به مدت زیادی آنرا لمس یا استفاده نمیکیند.

به نقل از دکتر وستنبرگ : انجام فرایند نظافت و ضدعفونی کردن تلفن همراه بر اساس عادت بهداشتی هر شخص متفاوت خواهد بود پس نهایت تلاش خود را برای رعایت پروتکل های بهداشتی در مواجهه با موارد پر خطر و حتی کم خطر به کار گیرید.

اگر در شستن دست های خود کوشا هستید ، حداقل ۲ یا ۳ بار در روز گوشی تلفن همراه خود را نیز نظافت و ضدعفونی نمایید تا احتمال آلودگی ویروسی را تا حد ممکن کاهش دهید.

اگر تلفن همراه خود را روی سطح آلوده قرار می دهید و دست های خود را به ندرت میشوئید ، به شما پیشنهاد میکنیم از همین حالا انجام پروتکل های بهداشتی را شروع کنید تا هم سلامت خود را حفظ کنید هم سلامت اطرافیانتان و همچنین کمک بزرگی به مهار پیشرفت همه گیری بیماری کرونا یا همان ویروس کووید۱۹ کرده باشید.

 

گوشی تلفن همراه

منبـــع تصــاویـر
 

دکتر شافنر میگوید مسئله استرس و ترس از ابتلا بسیار مهم است ، با این وجود ، اگر در خانه یا محل کارتان با شخصی مواجه باشید که ناقل ویروس سارس۲ یا کووید۱۹ باشد ، در صورتی که هیچ ارتباط و دسترسی به تلفن همراه شما نداشته باشد ، بسیار بعید است که ویروس و آلودگی به تلفن همراه شما منتقل گردد. با این حال رعایت پروتکل های بهداشتی برای حفظ سلامت شما همیشه در دسترس و قابل اجرا هستند.

او همچنین معتقد است دلیلی برای نظافت و ضدعفونی کردن تلفن همراه بیش از ۲ یا ۳ بار در روز وجود ندارد ، مگر آنکه مطمئن باشید بصورت جدی در ارتباط با اشخاص ناقل بیماری کرونا یا ویروس کووید۱۹ و یا مکان های شلوغ با ریسک بالای ابتلا به کرونا قرار داشته اید.

 

نظافت و ضدعفونی

بازنشر مطالب باذکر منبع بلامانع است

چگونه گوشی تلفن همراه خود را در دوره بحران شیوع کرونا نظافت و ضدعفونی کنیم

نویسنده : حسین باباخانی

اگر تمایل دارید اطلاعاتتان را در این ضمینه افزایش دهید مطالب مربوط را در وبلاگ نشبیل را دنبال کنید

همین حالا با ثبت نام در نشبیل کسب و کار خود را به دیگران معرفی کنید!

نظرات

mood_bad
  • هنوز نظری ندارید.
  • chat
    یک نظر اضافه کنید